Czasem potrzebny impuls
Przygoda z prezentacją naszej pasieki publicznie zaczęła się dzięki zachęcie i udostępnieniu miejsca na stoisku , znajomych pań z Stowarzyszenia Adsum , wystawiłem produkty z pasieki na Dożynkach Gminnych.
Od tego czasu jest już tradycją że stoisko „ Pasieki Bajorek „ oferuje produkty pszczele na Dożynkach Gminnych , w rozmowach propagując wiedzę o właściwościach prozdrowotnych produktów pszczelich, rozdając materiały edukacyjne.Mam nadzieję godnie reprezentując pszczelarzy z naszej gminy.
W 2021 roku zostaliśmy wyróżnieni i to My dostaliśmy wieniec dożynkowy od mieszkańców wsi Rzepiennik Biskupi .
Wieniec to ul, pięknie wykonany z kłosów i słomy zbóż, kwiaty i pszczoły, po prostu arcydzieło, a przyśpiewki z humorem i puentom.
cyt: „Słońce świeci, nie pryskajmy, no i to zapamiętajmy „
O tym jak się zostaje wykładowcą
Dzielenie się wiedzą miałem, tak normalnie od zawsze.Ale dzielenie się nią publicznie, wykłady, nie było w moich planach.Sytuacja się zmieniła za Sprawą Szymona Witka obecnego dyrektor GCKiC w Rzepiennik Strzyżewskim, który namówił mnie na wykład dla grupy „60 plus” .
A żeby było bezstresowo, to na prelekcję „wpadła ekipa TVP Kraków” 😉 robić materiał o działalności Klubów 60 plus. Chyba tylko fakt że większa część audytorium to byli moi znajomi, udało się poprowadzić wykład bez większej wpadki.
Dzięki temu, później już było łatwiej podjąć się prowadzenia warsztatów, za co Szymonowi jestem wdzięczny 🙂 A w ramach rewanżu „musiał” przejść test na odwagę 😉
Bajkolas – audytorium z całej polski
Kolejna propozycja to prowadzenie warsztatów pszczelarskich w Domu Wczasów Dziecięcych „Bajkolas” .
Prowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży to było nowe wyzwanie, trzeba było wykazać się nie tylko wiedzą pszczelarską ale też i odpowiednim podejściem pedagogicznym, bo dzieci przyjeżdżały z różnych stron Polski i w różnym wieku. Myślę że sprostałem temu zadaniu, bo warsztaty prowadziliśmy wraz żoną aż do końca działalności Bajkolasu.
Jak złapiesz bakcyla opowiadał byś bez końca 😉
Galeria 3
Warsztaty, opowiadanie o pszczołach i ich fascynującym świecie daje dużo radości. Dlaczego więc nie dzielić się tą wiedzą i pasją z najmłodszymi, dziećmi z naszych przedszkoli? Więc zaczęliśmy przyjmować gości w naszej pasiece.
Jedno ramkowy szklany ul w domu, pełno wymiarowy szklany ul na snozach, gdzie pszczoły budują gniazdo jak w barci i można podpatrzeć nawet stadia rozwoju pszczół, to super ciekawe rzeczy.
Zabytkowy ul z 1933 roku, kolekcja naszych miodów od 2013 roku. Możliwość zobaczenia pyłków kwiatów własnoręcznie zebranych, pod mikroskopem, to myślę super sprawa dla chłonących wiedzy, być może przyszłych pszczelarzy 🙂
Degustacja miodów- także czasem prosto z plastra , pyłku, pierzgi, możliwość zaglądnięcia do ula, dotknięcia akcesoriów pszczelarskich a nawet trutnia 😉 to też nowe doznania dla dzieci.
Opowiadamy, opowiadamy o pszczołach
Podziękowania
Dzielić się wiedzą to radość, otrzymać podziękowanie bezcenne.
więcej w aktualnościach ,postaram się w końcu uzupełnić ,te historyczne i aktualne 😉